Otázka týdne #23: Co vám říká pojem kariérové poradenství?

Třiadvacátou otázkou týdne jsem cílil především na svá spojení na profesní síti Linkedin, i když příspěvek jsem zveřejnil také na svém facebookovém profilu. Ukázalo se, že na síti Linkedin je aktivní celá řada lidí, jejichž profesní uplatnění nějak souvisí právě s kariérovým poradenstvím. Naopak odpovědí z oblasti školství bylo jako šafránu, což zřejmě souvisí s pozicí kariérového poradenství v českých školách. Zdá se, že je stále popelkou.

Co vám říká pojem kariérové poradenství? Setkali jste se někdy s tímto pojmem? V jaké souvislosti? Jakou roli hraje v základních školách? Jakou na školách středních či vysokých? Čemu se věnuje kariérový poradce? I na další související otázky se sešlo přes 40 komentářů.Předkládám některé komentáře s konkrétními tipy:

  • Přesnou definici neznám. S karierními poradci přicházím do styku hlavně díky projektu To Dáš, který svými tématy spadá do kariérního poradenství, a je pro studenty posledních ročníků středních škol a v rámci přednášek s nimi řešíme témata týkající se komunikace, poskytování a přijímání zpětné vazby a také třeba organizace času. Nejvíc je ovšem zajímá téma talentu a to jak zjistit na co mají talent.
  • Jsem zvědavá, jaké se vám sejdou odpovědi – jako poradce mi pojem samozřejmě říká hodně, po letošní konferenci EG na téma Kariérové poradenství vzhůru nohama (viz https://konferencekp.cz/) dokonce nabývá ještě dalších rozměrů třeba v kontextu trvalé udržitelného rozvoje a ekologie, ale tím, jak jsem “uvnitř tématu”, jsem zvědavá, jak to mají ostatní, co jsou ”venku” .
  • Doporučuji tento článek https://www.careerdesigner.cz/10tero-karierka-jako-profese + pokud Vás kariérko zajímá, ráda bych Vás přizvala do fCB komunity pro kariérové poradce z různých tipů organizací: https://www.facebook.com/groups/269280007124056
  • Career Designer – Career Shifts Support

Blog

DSC_4486
Rád komunikuji s dětmi i dospělými. Baví mne klást otázky a motivovat druhé k přemýšlení. V práci i osobním životě. Vyhledávám nové výzvy, společně s kolegy hledám řešení k jejich naplnění. Od sebe i ostatních očekávám maximální úsilí.

Marek Adler

Učitel, kouč, lektor

Učitel

učitelství pro ZŠ a SŠ
informatika | geografie
studium speciální pedagogiky pro učitele
RWCT | Hejného matematika
Respektovat a být respektován
GSuite for Education

Kouč

provázení v roli mentora
životní i profesní koučování
koučovací dovednosti | systemický přístup
principy efektivní komunikace
techniky aktivního naslouchání
kladení otevřených otázek

Lektor

sdílení zkušeností | ověřeno praxí
tandemová výuka
spolupráce pedagogických pracovníků
tematická výuka | projektová výuka
spolupráce školy a rodičů
koučovací dovednosti

Kontaktní formulář

Marek Adler 2020 © All Rights Reserved. Design by Elementor.

Mobil: +420 776 737 801, e-mail: