Otázka týdne #23: Co vám říká pojem kariérové poradenství?

Třiadvacátou otázkou týdne jsem cílil především na svá spojení na profesní síti Linkedin, i když příspěvek jsem zveřejnil také na svém facebookovém profilu. Ukázalo se, že na síti Linkedin je aktivní celá řada lidí, jejichž profesní uplatnění nějak souvisí právě s kariérovým poradenstvím. Naopak odpovědí z oblasti školství bylo jako šafránu, což zřejmě souvisí s pozicí kariérového poradenství v českých školách. Zdá se, že je stále popelkou.

Co vám říká pojem kariérové poradenství? Setkali jste se někdy s tímto pojmem? V jaké souvislosti? Jakou roli hraje v základních školách? Jakou na školách středních či vysokých? Čemu se věnuje kariérový poradce? I na další související otázky se sešlo přes 40 komentářů.Předkládám některé komentáře s konkrétními tipy:

  • Přesnou definici neznám. S karierními poradci přicházím do styku hlavně díky projektu To Dáš, který svými tématy spadá do kariérního poradenství, a je pro studenty posledních ročníků středních škol a v rámci přednášek s nimi řešíme témata týkající se komunikace, poskytování a přijímání zpětné vazby a také třeba organizace času. Nejvíc je ovšem zajímá téma talentu a to jak zjistit na co mají talent.
  • Jsem zvědavá, jaké se vám sejdou odpovědi – jako poradce mi pojem samozřejmě říká hodně, po letošní konferenci EG na téma Kariérové poradenství vzhůru nohama (viz https://konferencekp.cz/) dokonce nabývá ještě dalších rozměrů třeba v kontextu trvalé udržitelného rozvoje a ekologie, ale tím, jak jsem „uvnitř tématu“, jsem zvědavá, jak to mají ostatní, co jsou ”venku“ .
  • Doporučuji tento článek https://www.careerdesigner.cz/10tero-karierka-jako-profese + pokud Vás kariérko zajímá, ráda bych Vás přizvala do fCB komunity pro kariérové poradce z různých tipů organizací: https://www.facebook.com/groups/269280007124056
  • Career Designer – Career Shifts Support

Blog / podcast

fotka_kolecko_300
Pro jednotlivce i týmy jsem průvodcem krajinou vzdělávání, osobního a profesního rozvoje. Pomáhám svobodně přemýšlet a zodpovědně se rozhodovat. Vyznávám vzájemný respekt a otevřenou komunikaci, sdílím osobně vyzkoušené postupy, věřím v sílu spolupráce. Cílem jsou inspirativní učitelé, motivovaní žáci a spokojení rodiče.

Marek Adler

Učitel, kouč, lektor

Učitel

Mám zkušenosti s výukou dětí od první třídy základní školy až po maturanty, ve školách různých velikostí, zřizovatelů a zaměření. Dva roky jsem každodenně spolupracoval v učitelském tandemu, ve výuce jsem spolupracoval a spolupracuji také s asistenty pedagoga. V různých rolích jsem se podílel na doprovázení začínajících kolegů, na podpoře jejich profesního rozvoje. Věřím, že mým hlavním úkolem je vytvářet podmínky, ve kterých může probíhat efektivní výchova a vzdělávání. Záleží mi na kvalitě, proto stále prohlubuji své znalosti a dovednosti.

Kouč

Doprovázím jednotlivce i týmy na cestě osobního a profesního růstu. V projektu Růžová mašinka nabízím koučování pracovníkům pomáhajících profesí. Ve školách Be OpenZáŠkolaŠkola Osmička jsem doprovázel vedoucí pracovníky škol a učitele v tématech spolupráce v učitelských tandemech, výuka v integrovaných tématech, rozvoj klíčových kompetencí žáků, formativní hodnocení a dalších. Zaměřuji se také na formování cílů a doprovázení při naplňování plánů profesního rozvoje pedagogických pracovníků.

Lektor

Pro rodiče i pedagogy připravuji webináře zaměřené na výběr základní školy a přípravu k zápisu k povinné školní docházce. Na realizaci seminářů a webinářů v tématech využití ICT ve výuce, tandemová výuka, spolupráce pedagogických pracovníků, spolupráce školy a rodičů, integrovaná tematická výuka, rozvoj kompetencí žáků, výuka v projektech jsem spolupracoval a spolupracuji se společnostmi INFRASchool My ProjectV laviciPodílel jsem se na výuce v kvalifikačních kurzech pro asistenty pedagoga organizovaných školou Mills.

Kontaktní formulář

Marek Adler 2020 © All Rights Reserved. Design by Elementor.

Mobil: +420 776 737 801, e-mail: