Otázka týdne #14: Jaké pedagogické weby a časopisy sledujete?

Kde hledají pedagogové inspiraci? Jaké weby sledují, jaké časopisy čtou? K tomu směřovala otázka týdne zveřejněná v pondělí 21. září 2020.

Níže najdete nejzajímavější komentáře z Facebooku i Linkedinu:

 • Se zájmem jsem si přečetla nový Učitelský měsíčník. Jinak se nechávám často inspirovat Jitkou Rambouskovou s webem http://www.cojsemvyzkousela.cz/ a Petrou se Slávkem prostřednictvím webu http://dejtemipevnybod.cz/. Občas si přečtu článek na webu veskole.cz – https://www.veskole.cz/clanky/.
 • Sleduji toho víc, zejména ve spojení s výukou matematiky, protože jsem vyzvala studenty, aby se ke kvalitě vyjádřili. Sleduji značné rozdíly od téměř středověkého pojetí přes modernější, ale často chybné, až po kvalitní, Vzhledem k zadanému úkolu (promiňte) se k nim nemohu jednotlivě vyjadřovat.
 • Školní poradenství v praxi 🙂
 • Pedagogická orientace, Pedagogika, Cizí jazyky, Pokroky matematiky, fyziky a informatiky.
 • Marku, žádný. Spíše si vyhledávám to, co mě aktuálně zajímá. 

A jak to mám já?

 • Z tištěných časopisů čtu Řízení školy, do kterého od září také přispívám, a už se těším na nový Učitelský měsíčník, ke kterému jsem se ještě nedostal. Občas projdu obsah časopisu Pedagogika, který je dostupný on-line.
 • Obecně platí, že čtu radši knihy, protože přináší informace k jednomu tématu v ucelené podobě, zatímco časopisy a weby musí logicky zůstat při povrchu.
 • Když si chystám výuku dívám se na rvp.cz, přestože je velká část materiálů již neaktuálních, přestože jej jejich úroveň velmi rozdílná, zpravidla zde najdu inspiraci pro vlastní tvorbu.
 • I já rád navštěvuji weby inspirativních kolegů. Již byly uvedeny některé příklady: cojsemvyzkousela.cz a dejtemipevnybod.cz.
 • Rád si poslechnu podcast Dana Pražáka Hovory z kabinetu.
 • Pravidelně se vracím na web Ted Talks do sekce Education, což je zároveň příležitost zlepšovat angličtinu.
 • Na sociálních sítí je největší koncentrace učitelů ve skupinách Pedagogická komora (9700 členů) a Učitelé+ (11900 členů). Osobně ale radši sbírám inspiraci (i zpětnou vazbu) na Linkedin, kde je (zatím) učitelů minimum.
 • Náměty do zeměpisu sbírám na Facebooku ve skupině Zeměpis jinak.

Blog / podcast

fotka_kolecko_300
Pro jednotlivce i týmy jsem průvodcem krajinou vzdělávání, osobního a profesního rozvoje. Pomáhám svobodně přemýšlet a zodpovědně se rozhodovat. Vyznávám vzájemný respekt a otevřenou komunikaci, sdílím osobně vyzkoušené postupy, věřím v sílu spolupráce. Cílem jsou inspirativní učitelé, motivovaní žáci a spokojení rodiče.

Marek Adler

Učitel, kouč, lektor

Učitel

Mám zkušenosti s výukou dětí od první třídy základní školy až po maturanty, ve školách různých velikostí, zřizovatelů a zaměření. Dva roky jsem každodenně spolupracoval v učitelském tandemu, ve výuce jsem spolupracoval a spolupracuji také s asistenty pedagoga. V různých rolích jsem se podílel na doprovázení začínajících kolegů, na podpoře jejich profesního rozvoje. Věřím, že mým hlavním úkolem je vytvářet podmínky, ve kterých může probíhat efektivní výchova a vzdělávání. Záleží mi na kvalitě, proto stále prohlubuji své znalosti a dovednosti.

Kouč

Doprovázím jednotlivce i týmy na cestě osobního a profesního růstu. V projektu Růžová mašinka nabízím koučování pracovníkům pomáhajících profesí. Ve školách Be OpenZáŠkolaŠkola Osmička jsem doprovázel vedoucí pracovníky škol a učitele v tématech spolupráce v učitelských tandemech, výuka v integrovaných tématech, rozvoj klíčových kompetencí žáků, formativní hodnocení a dalších. Zaměřuji se také na formování cílů a doprovázení při naplňování plánů profesního rozvoje pedagogických pracovníků.

Lektor

Pro rodiče i pedagogy připravuji webináře zaměřené na výběr základní školy a přípravu k zápisu k povinné školní docházce. Na realizaci seminářů a webinářů v tématech využití ICT ve výuce, tandemová výuka, spolupráce pedagogických pracovníků, spolupráce školy a rodičů, integrovaná tematická výuka, rozvoj kompetencí žáků, výuka v projektech jsem spolupracoval a spolupracuji se společnostmi INFRASchool My ProjectV laviciPodílel jsem se na výuce v kvalifikačních kurzech pro asistenty pedagoga organizovaných školou Mills.

Kontaktní formulář

Marek Adler 2020 © All Rights Reserved. Design by Elementor.

Mobil: +420 776 737 801, e-mail: